Gmina ┼ü─ůck le┼╝y w zachodniej cz─Ö┼Ťci Gostyni┼äsko – W┼éoc┼éawskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchni─Ö 9374 ha zamieszkuje ok. 5 tys. osób.
Jej korzystne po┼éo┼╝enie na mapie turystycznej Polski (skrzy┼╝owanie dróg: krajowej nr 60 i wojewódzkiej nr 577, linia kolejowa), sprawia, ┼╝e charakteryzuje si─Ö du┼╝─ů dost─Öpno┼Ťci─ů komunikacyjn─ů. Odleg┼éo┼Ť─ç od Warszawy wynosi 110 km, od ┼üodzi 96 km i od Skierniewic 70km.
Niezwyk┼ée po┼éo┼╝enie, wspania┼ée lasy i jeziora nadaj─ů gminie niepowtarzalnego uroku. Pojezierze ┼ü─ůckie stanowi najbardziej urozmaicony i zró┼╝nicowany wewn─Ötrznie mikroregion w Kotlinie P┼éockiej. Na terenie gminy znajduje si─Ö 6 jezior o ┼é─ůcznej powierzchni 562 ha. Do najatrakcyjniejszych, zagospodarowanych turystycznie jezior nale┼╝─ů: Zdworskie, Ciechomickie, ┼ü─ůckie Du┼╝e i Górskie. Tutaj zarówno go┼Ťcie jak i mieszka┼äcy maj─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç uprawiania sportów wodnych takich jak: windsurfing, ┼╝eglarstwo i p┼éywanie. W licznych o┼Ťrodkach wypoczynkowych istnieje mo┼╝liwo┼Ť─ç wypo┼╝yczenia sprz─Ötu wodnego. Z uwagi na bogactwo ryb rajem dla w─Ödkarzy s─ů jeziora ┼ü─ůckie. Jezioro ┼ü─ůckie Ma┼ée jest równie┼╝ rezerwatem, ostoj─ů dzikiego ptactwa.

Zwiedzanie gminy proponujemy zacz─ů─ç od najwi─Ökszej atrakcji ┼ü─ůcka, jak─ů jest Stado Ogierów. Corocznie organizowane s─ů tutaj zawody konne w skokach przez przeszkody oraz w wolty┼╝erce o randze krajowej i mi─Ödzynarodowej. W Stadzie istnieje mo┼╝liwo┼Ť─ç skorzystania z indywidualnej i grupowej nauki jazdy konnej z instruktorem, przeja┼╝d┼╝ek konnych po duktach le┼Ťnych, „wczasów w siodle” z nauk─ů jazdy konnej i powo┼╝enia zaprz─Ögami, hipoterapii oraz udzia┼éu w imprezach rekreacyjnych tj. przeja┼╝d┼╝ki powozami, kuligi, ogniska, biegi my┼Ťliwskie.

Lasy ┼ü─ůckie zajmuj─ůce 46,0% powierzchni gminy po┼éo┼╝one s─ů na terenie Gostyni┼äsko – W┼éoc┼éawskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. W celu ochrony urzekaj─ůcej swym pi─Öknem i bogactwem przyrody utworzone zosta┼éy cz─Ö┼Ťciowe rezerwaty przyrody: „┼ü─ůck”, „Korze┼ä”, i „D─ůbrowa ┼ü─ůcka”. Kr─Öcono tu wiele scen do znanych filmów, m.in. „Po┼Ťcig”, „Szatan z siódmej klasy”, „Stawka wi─Öksza ni┼╝ ┼╝ycie”, „Ogniem i mieczem”, „Cwa┼é”. W rezerwacie „D─ůbrowa ┼ü─ůcka” warto zobaczy─ç odnowion─ů Kaplic─Ö nale┼╝─ůc─ů do XIX wiecznego zespo┼éu pa┼éacowo-parkowego znajduj─ůcego si─Ö po drugiej stronie jeziora ┼ü─ůckiego Du┼╝ego. Pa┼éac zosta┼é wybudowany w 1873 r. wg projektu Kornela Gabryjelskiego. Otacza go park z pi─Öknym, ponad 150-letnim starodrzewem. Jego g┼éównym akcentem kompozycyjnym s─ů aleje kasztanowa i grabowa. Pa┼éac przed II wojn─ů ┼Ťwiatow─ů by┼é letni─ů rezydencj─ů Marsza┼éka Edwarda Rydza-┼Ümig┼éego.

Na uwag─Ö zas┼éuguje dzia┼éaj─ůca jeszcze do 2002 r. wy┼éuszczarnia nasion nale┼╝─ůca do Nadle┼Ťnictwa ┼ü─ůck oraz drewniany budynek z ko┼äca XIX w. do którego prowadzi zabytkowa aleja lipowa – pomnik przyrody, któr─ů tworz─ů 23 lipy drobnolistne o obwodach ok. 1-3 m.

Dla zainteresowanych flor─ů i faun─ů tutejszych lasów Nadle┼Ťnictwo ┼ü─ůck proponuje zwiedzanie Izby Edukacji Le┼Ťnej i Izby Pami─Öci Historycznej. Istnieje równie┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç oprowadzenia zorganizowanych grup m┼éodzie┼╝y po ┼Ťcie┼╝ce dydaktycznej utworzonej w Le┼Ťnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Gostyni┼äsko-W┼éoc┼éawskie”.

Zainteresowanych kultur─ů i histori─ů zaprasza Muzeum Sztuki Ludowej im. Stanis┼éawa Reymonta prezentuj─ůce eksponaty z gospodarstw wiejskich m.in. stare meble, narz─Ödzia pracy rzemie┼Ťlniczej, przedmioty u┼╝ytkowe, archiwalne materia┼éy szkolne itp. Muzeum ma swoj─ů siedzib─Ö w Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu we wsi Podlasie. Warto odwiedzi─ç znajduj─ůcy si─Ö w niewielkiej odleg┼éo┼Ťci ko┼Ťció┼é parafialny w Korzeniu i obejrze─ç znajduj─ůcy si─Ö w nim cenny wczesnobarokowy o┼étarz z 1640 r.
Pi─Ökne okolice zach─Öcaj─ů turystów do uprawiania ró┼╝nych form turystyki aktywnej. Do najbardziej popularnych nale┼╝─ů w─Ödrówki piesze, na nartach biegowych, wycieczki rowerowe i konne.

"Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne ┼Ürodowisku – Zielona Szko┼éa w Sendeniu” proponuje: ca┼éoroczne zaj─Öcia edukacyjne dla dzieci i m┼éodzie┼╝y z zakresu ekologii, ochrony ┼Ťrodowiska naturalnego, poznania historii regionu, folkloru, tradycji wiejskiej, kultury i dziedzictwa kulturowego. Dzieci i m┼éodzie┼╝ maj─ů mo┼╝liwo┼Ť─ç uczestnictwa w zaj─Öciach na ┼Ťcie┼╝ce dydaktycznej, pracach w warzywniku i ogrodzie, ─çwiczeniach w terenie z map─ů i kompasem, zwiedzania gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych.

W czasie zaj─Ö─ç rekreacyjno-sportowych szczególn─ů popularno┼Ťci─ů ciesz─ů si─Ö wycieczki rowerowe po istniej─ůcych ┼Ťcie┼╝kach pieszo-rowerowych (ich ┼é─ůczna d┼éugo┼Ť─ç to ok. 25 km) i dobrze oznaczonych szlakach turystycznych. Wyj─ůtkowo interesuj─ůce s─ů spotkania – warsztaty z artystami malarzami, rze┼║biarzem i ceramikiem. Ciekaw─ů propozycj─ů s─ů tak┼╝e pokazy sokolnicze, przeja┼╝d┼╝ki bryczkami po okolicy oraz gaw─Ödy i ┼Ťpiewy przy ognisku. „Zielona Szko┼éa” zapewnia zakwaterowanie dla 40 osób i pe┼éne wy┼╝ywienie.

Znajduj─ůca si─Ö w ┼ü─ůcku nowoczesna hala sportowa z widowni─ů dla ok. 1500 osób zapewnia doskona┼ée warunki do organizacji m.in. obozów sportowych, turniejów, rozgrywek. Do dyspozycji s─ů boiska do pi┼éki siatkowej, koszykówki, pi┼éki r─Öcznej, halowej pi┼éki no┼╝nej oraz tenisa ziemnego na trzech krytych kortach. Ponadto w obiekcie znajduj─ů si─Ö: si┼éownia, gabinety odnowy biologicznej, fizykoterapii, masa┼╝u leczniczego, a tak┼╝e restauracja i sala konferencyjna. Zainteresowanym sportem na ┼Ťwie┼╝ym powietrzu proponujemy boiska sportowe w ┼ü─ůcku i Zdworzu.