30 sierpnia 2015r. na terenie „SSM – Zielonej Szko┼éy” w Sendeniu odby┼é si─Ö III Plenerowy Dzie┼ä Rodziny po┼é─ůczony w tym roku z uroczystym odbiorem urz─ůdzenia fotowoltaicznego oraz lamp o┼Ťwietlaj─ůcych plac zabaw i boisko.
Oficjalnego otwarcia urz─ůdzenia dokonali wspólnie: Pan Zbigniew Bia┼éecki- Gospodarz naszej gminy, Pan Lech Drohomirecki- Przewodnicz─ůcy Rady Gminy ┼ü─ůck, Pani Agata Kowalczyk- radna Sende┼ä Du┼╝y, Pani Katarzyna Tomczak- radna Sende┼ä Ma┼éy, Pani Maria Ró┼╝a┼äska- Przewodnicz─ůca Stowarzyszenia Ko┼éa Gospody┼ä Wiejskich w Sendeniu, Pani Iwona Marczak z Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w P┼éocku- koordynator projektu oraz Pani Olga Wilczek- Dyrektor Zielonej Szko┼éy. Po jego otwarciu ruszy┼éa cz─Ö┼Ť─ç artystyczna, tu w niej znalaz┼éy si─Ö wyst─Öpy miejscowych m┼éodych utalentowanych artystów oraz koncert kapeli Zespo┼éu Dzieci Ziemi ┼ü─ůckiej z Gminnego O┼Ťrodka Kultury w ┼ü─ůcku. Na zako┼äczenie odby┼éa si─Ö zabawa taneczna.
Podczas pikniku nie zabrak┼éo atrakcji dla dzieci i m┼éodzie┼╝y: konkursy prowadzone przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w P┼éocku, malowanie twarzy, dmuchana zje┼╝d┼╝alnia, ring- bokserski, zamek- dmuchaniec, ma┼épi gaj na przyczepie oraz korzystanie z placu zabaw, który zosta┼é otwarty na II Plenerowym Dniu Rodziny w ubieg┼éym roku. Podczas festynu przy stoisku Stowarzyszenia Ko┼éa Gospody┼ä Wiejskich w Sendeniu mo┼╝na by┼éo skosztowa─ç chleb ze smalcem i ogórkiem, pieczon─ů kie┼ébask─Ö i kaszank─Ö a tak┼╝e ciasta w┼éasnego wypieku. Dodatkowo by┼éy stoiska z wat─ů cukrow─ů, popcornem, lodami, goframi oraz z w┼éasnor─Öcznie wykonan─ů bi┼╝uteri─ů.
Wieczorem mo┼╝na by┼éo podziwia─ç efekt dzia┼éania ogniw fotowoltaicznych, które dzi─Öki 2 lampom led o mocy 250 W o┼Ťwietli┼éy plac zabaw i cz─Ö┼Ť─ç boiska na terenie „SSM- Zielonej Szko┼éy” w Sendeniu. Urz─ůdzenie fotowoltaiczne to wynik realizowanego projektu Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w P┼éocku „Ku zrównowa┼╝onej przysz┼éo┼Ťci spo┼éeczno┼Ťci lokalnych Mazowsza i Kujaw” finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony ┼Ürodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W ramach tego projektu powsta┼éa lokalna inicjatywa pod nazw─ů „Instalacja ogniw fotowoltaicznych w Sendeniu Ma┼éym” realizowana jest przez Stowarzyszenie Ko┼éa Gospody┼ä Wiejskich w Sendeniu, Gmin─Ö ┼ü─ůck i Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w P┼éocku.
Pomys┼éodawc─ů tej inicjatywy by┼éa pani Olga Wilczek ze Stowarzyszenia Ko┼éa Gospody┼ä Wiejskich w Sendeniu.
Na mocy zawartej umowy Partnerzy zobowi─ůzali si─Ö do wspólnego dzia┼éania na rzecz przygotowania i realizacji inicjatywy lokalnej.
RCEE w P┼éocku reprezentuje Stowarzyszenie Ko┼éa Gospody┼ä Wiejskich w Sendeniu przed Narodowym Funduszem Ochrony ┼Ürodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, koordynuje prawid┼éowo┼Ťci dzia┼éa┼ä na rzecz przygotowania, realizacji inicjatywy i upowszechniania informacji o partnerstwie i naszych celach.
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w P┼éocku pokrywa 100% kosztów na realizacj─Ö inicjatywy, czyli 20 tys z┼é:
1. na zakup i monta┼╝ instalacji odnawialnego ┼║ród┼éa energii – ogniwa fotowoltaicznego oraz 2 lamp o┼Ťwietleniowych
2. na wykonanie 3 sztuk tablic edukacyjnych o ┼║ród┼éach energii: o ogniwach fotowoltaicznych, o kolektorach s┼éonecznych i energii wiatrowej
3. za przeprowadzenie audytu ekologicznego w budynku Szkolnego Schroniska M┼éodzie┼╝owego – Zielonej Szkole w Sendeniu.

Dyrektor placówki Olga Wilczek wzbogaci ofert─Ö edukacyjn─ů o odnawialnych ┼║ród┼éach energii poniewa┼╝ ogniwo fotowoltaiczne na terenie „SSM- Zielonej Szko┼éy” w Sendeniu oprócz funkcji u┼╝ytkowej , b─Ödzie pe┼éni┼éo tak┼╝e funkcj─Ö edukacyjn─ů.

Tekst: Olga Wilczek