Na terenie gminy funkcjonuj─ů nast─Öpuj─ůce szlaki turystyczne, trasy turystyczne i ┼Ťcie┼╝ki dydaktyczne które pe┼éni─ů wa┼╝n─ů rol─Ö w obs┼éudze turystów, stanowi─ůc jedn─ů z podstawowych form turystyki aktywnej:

4 oznakowane szlaki piesze:
  • Zielony – im. Króla Kazimierza Wielkiego: Koszelówka – Matyldów- Jez. ┼ü─ůckie Ma┼ée –┼ü─ůck
  • Czerwony im. Boles┼éawa Krzywoustego: Sende┼ä – Jezioro Sende┼ä
  • ┼╗ó┼éty - szlak g┼éówny Kotliny P┼éockiej: Jez. Ciechomickie- Jez. Górskie- Grabina- ┼ü─ůck- Jez. Sende┼ä
  • Czarny im. Andrzeja Ma┼ékowskiego: Ciechomice- Grabina- Jez. Ciechomickie- Matydów- Zdwórz

4 ┼Ťcie┼╝ki rowerowe funkcjonuj─ůce w ramach szlaków rowerowych powiatu p┼éockiego:

• ┼ü─ůck – Wis┼éa – ok. 35 km: Rezerwat Jarz─ůbek – Jeziorko i Sende┼ä, Stare chaty w Sendeniu (Jeziorkowo), jezioro Soczewka, Brwilno – Wis┼éa, Pradolina Wis┼éy, Jezioro Ciechomickie, Wincentów, Trzcinowiska.
  • ┼ü─ůck – Mia┼ékówek – ok. 30 km: Zielona Szko┼éa w Sendeniu, Jezioro Bia┼ée, Lucie┼ä, Mia┼ékówek
  • ┼ü─ůck – G─ůbin – ok. 30 km: ┼ü─ůck Nadle┼Ťnictwo, jezioro ┼ü─ůckie Du┼╝e, Galeria Koszelówka, G─ůbin, Koszelew, Nowa Wie┼Ť
  • ┼ü─ůck – Dobrzyków – ok. 25 km: Wincentów, Dobrzyków, Wis┼éa, Ferma strusi, Grabina, Jezioro Górskie.

Bardzo po┼╝yteczn─ů rol─Ö, szczególnie dla dzieci i m┼éodzie┼╝y szkolnej, odgrywaj─ů spacerowe ┼Ťcie┼╝ki dydaktyczne, b─Öd─ůce równie┼╝ specyficznymi szla-kami pieszymi. Na terenie gminy funkcjonuje ┼Ücie┼╝ka dydaktyczna o d┼éugo┼Ťci 5 km. Trasa ┼Ťcie┼╝ki wytyczona zosta┼éa w sposób umo┼╝liwiaj─ůcy prezentacj─Ö walorów przyrodniczych lasów ┼é─ůckich. Sk┼éada si─Ö z 12 przystanków - jednym z nich jest Izba edukacji le┼Ťno - ekologicznej urz─ůdzona w budynku Nadle┼Ťnictwa ┼ü─ůck. Znajduje si─Ö tam szereg interesuj─ůcych materia┼éów dotycz─ůcych lasów, le┼Ťnictwa i historii okolicznych terenów le┼Ťnych.